Home / AC DC Converters / NMP1K2-EKEEEE-12
NMP1K2-EKEEEE-12
detaildesc
NMP1K2-EKEEEE-12
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
NMP1K2-EKEEEE-12
Description:
AC/DC CNVRTR 12V 48V 12V 1200W
Type Enclosed
Series NMP (1200W)
Package Box
Efficiency 88.5%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 1200W
Standard Number 60601-1; 62368-1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension 9.84" L x 5.00" W x 1.61" H (250.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Number of Outputs 3
Current - Output 1 20 A
Current - Output 2 5 A
Current - Output 3 80 A
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 48V
Voltage - Output 3 12V
Base Product Number NMP1K2
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)