Home / AC DC Converters / NMP1K2-EEEECH-10
NMP1K2-EEEECH-10
detaildesc
NMP1K2-EEEECH-10
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
NMP1K2-EEEECH-10
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 5V 24V 1200W
User Guide
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Type Enclosed
Series NMP (1200W)
Package Box
Efficiency 88.5%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 1200W
Product Status Active
Approval Agency CB, CE, cURus, EAC, TUV
Standard Number 60601-1; 62368-1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension 9.84" L x 5.00" W x 1.61" H (250.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Number of Outputs 3
Current - Output 1 80 A
Current - Output 2 36 A
Current - Output 3 10 A
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 5V
Voltage - Output 3 24V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number NMP1K2
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)