MWW1JTR300
detaildesc
MWW1JTR300
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MWW1JTR300
Description:
RES 0.3 OHM 5% 1W AXIAL
Series MWW
Package Tape & Reel (TR)
Features Moisture Resistant
Tolerance ±5%
Resistance 300 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.135" Dia x 0.385" L (3.43mm x 9.78mm)
Base Product Number MWW1
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±90ppm/°C