MVM10JB6K20
detaildesc
MVM10JB6K20
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MVM10JB6K20
Description:
RES 6.2K OHM 5% 10W RADIAL
Tolerance ±5%
Resistance 6.2 kOhms
Composition Metal Oxide Film
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.630" L x 0.472" W (16.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max) 1.417" (36.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C