Home / Circuit Breakers / MU1-B-20-250-2-A21-B-C
MU1-B-20-250-2-A21-B-C
detaildesc
MU1-B-20-250-2-A21-B-C
Carling Technologies
Product No:
MU1-B-20-250-2-A21-B-C
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series M
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination None
Actuator Type Push to Reset
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency CCC, CSA, UL1077
Number of Poles 1
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC 80 V
Current Rating (Amps) 500mA