Home / Headers, Male Pins / MTSW-110-09-L-D-430-RA
MTSW-110-09-L-D-430-RA
detaildesc
MTSW-110-09-L-D-430-RA
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-110-09-L-D-430-RA
Manufacturer Standard Lead Time:
6 Weeks
Description:
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.219" (5.56mm)
Ingress Protection -
Base Product Number MTSW-110
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.430" (10.92mm)