Home / Headers, Male Pins / MTSW-110-08-G-D-340
MTSW-110-08-G-D-340
detaildesc
MTSW-110-08-G-D-340
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-110-08-G-D-340
Manufacturer:
Samtec Inc.
Package:
Manufacturer Standard Lead Time:
6 Weeks
Datasheet:
pdf
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Update Time: 2024-07-19 18:09:44
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board or Cable
Series Flex Stack, MTSW
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Cuttable
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number MTSW-110
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.340" (8.64mm)