Home / Headers, Male Pins / MTMM-120-10-T-S-365
MTMM-120-10-T-S-365
detaildesc
MTMM-120-10-T-S-365
Samtec Inc.
Product No:
MTMM-120-10-T-S-365
Description:
2MM TERMINAL STRIP
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number MTMM-120
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.555" (14.10mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.365" (9.27mm)