Home / Headers, Male Pins / MTMM-109-07-G-S-300
MTMM-109-07-G-S-300
detaildesc
MTMM-109-07-G-S-300
Samtec Inc.
Product No:
MTMM-109-07-G-S-300
Description:
CONN HDR 2.00 9POS
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number MTMM-109
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 9
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.456" (11.58mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.300" (7.62mm)