Home / Headers, Male Pins / MTMM-107-05-L-D-157
MTMM-107-05-L-D-157
detaildesc
MTMM-107-05-L-D-157
Samtec Inc.
Product No:
MTMM-107-05-L-D-157
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number MTMM-107
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.377" (9.58mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)