
Samtec Inc.
Product No:
MTMM-107-05-G-D-160
Manufacturer:
Package:
-
Manufacturer Standard Lead Time:
5 Weeks
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$3.667
$3.667
10
$3.3326
$33.326
100
$2.93607
$293.607
500
$2.49565
$1247.825
1000
$2.128646
$2128.646
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | MTMM |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Cuttable |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.059" (1.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | MTMM-107 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 14 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.377" (9.58mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.160" (4.06mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 20.0µin (0.51µm) |