Home / Headers, Male Pins / MTMM-106-07-G-D-280
MTMM-106-07-G-D-280
detaildesc
MTMM-106-07-G-D-280
Samtec Inc.
Product No:
MTMM-106-07-G-D-280
Manufacturer:
Samtec Inc.
Package:
Manufacturer Standard Lead Time:
5 Weeks
Datasheet:
Description:
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Update Time: 2024-07-19 18:04:29
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board or Cable
Series MTMM
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Cuttable
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number MTMM-106
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.456" (11.58mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.280" (7.11mm)