Home / Headers, Male Pins / MTLW-107-06-G-D-135
MTLW-107-06-G-D-135
detaildesc
MTLW-107-06-G-D-135
Samtec Inc.
Product No:
MTLW-107-06-G-D-135
Manufacturer:
Samtec Inc.
Package:
Manufacturer Standard Lead Time:
6 Weeks
Datasheet:
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Update Time: 2024-07-19 18:04:29
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board or Cable
Series Flex Stack, MTLW
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.060" (1.52mm)
Ingress Protection -
Base Product Number MTLW-107
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.105" (2.67mm)
Current Rating (Amps) 5.2A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.300" (7.62mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.135" (3.43mm)