MS3471L16-14P
detaildesc
MS3471L16-14P
Conesys
Product No:
MS3471L16-14P
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Series Military, MIL-DTL-26482 Series II
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number MS3471L16
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 16-14
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C