MS3116F20-16S
detaildesc
MS3116F20-16S
ITT Cannon, LLC
Product No:
MS3116F20-16S
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Package:
Manufacturer Standard Lead Time:
14 Weeks
Datasheet:
Description:
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT
Update Time: 2024-07-19 17:51:16
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPT
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Solder Cup
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number MS3116F20
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 20-16
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C