MS3116E18-32S
detaildesc
MS3116E18-32S
ITT Cannon, LLC
Product No:
MS3116E18-32S
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Package:
Manufacturer Standard Lead Time:
19 Weeks
Datasheet:
Description:
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT
Update Time: 2024-07-19 17:51:17
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPT
Package Bulk
Features Backshell
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Solder Cup
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number MS3116E18
Number of Positions 32
Shell Size - Insert 18-32
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C