MS3112E20-41S
detaildesc
MS3112E20-41S
ITT Cannon, LLC
Product No:
MS3112E20-41S
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Package:
Manufacturer Standard Lead Time:
19 Weeks
Datasheet:
Description:
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SCKT
Update Time: 2024-07-19 17:51:20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series KPT
Package Bulk
Features -
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Solder Cup
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number MS3112E20
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 20-41
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C