MS27656T25Z43P
detaildesc
MS27656T25Z43P
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
MS27656T25Z43P
Description:
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Black
Series Military, MIL-DTL-38999 Series I
Package Bulk
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Finish Black Zinc Nickel
Cable Opening -
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating -
Insert Material Thermoplastic
Shell Size, MIL J
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number MS27656T25Z
Number of Positions 43
Shell Size - Insert 25-43
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C