MS27656T19B28SC
detaildesc
MS27656T19B28SC
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
MS27656T19B28SC
Description:
CONN RCPT FMALE 28POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Olive Green
Series Military, MIL-DTL-38999 Series I
Package Bulk
Features -
Shielding Shielded
Orientation C
Termination Crimp
Applications Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Finish Olive Green Cadmium
Cable Opening -
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating -
Insert Material Thermoplastic
Shell Size, MIL F
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number MS27656T19B
Number of Positions 28
Shell Size - Insert 19-28
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C