MS27484P22A55P
detaildesc
MS27484P22A55P
Amphenol Aerospace Operations
Product No:
MS27484P22A55P
Description:
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Amphenol Aerospace Operations
Color -
Series Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
Package Bulk
Features Coupling Nut, Ground, Potted
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications Aviation, Military
Shell Finish Cadmium over Nickel
Cable Opening 1.284" (32.61mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Insert Material -
Shell Size, MIL -
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number MS27484P22A
Number of Positions 55
Shell Size - Insert 22-55
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C