MS27484P20F16P
detaildesc
MS27484P20F16P
Amphenol Aerospace Operations
Product No:
MS27484P20F16P
Description:
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Amphenol Aerospace Operations
Color Silver
Series Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
Package Bulk
Features Coupling Nut, Ground, Potted
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications Aviation, Military
Shell Finish Electroless Nickel
Cable Opening 1.159" (29.44mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Insert Material -
Shell Size, MIL -
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number MS27484P20F
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 20-16
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C