MS27484P18F11SD
detaildesc
MS27484P18F11SD
Amphenol Aerospace Operations
Product No:
MS27484P18F11SD
Description:
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Amphenol Aerospace Operations
Color Silver
Series Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
Package Bulk
Features Coupling Nut, Ground, Potted
Shielding Shielded
Orientation D
Termination Crimp
Applications Aviation, Military
Shell Finish Electroless Nickel
Cable Opening 1.034" (26.26mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Insert Material -
Shell Size, MIL -
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number MS27484P18F
Number of Positions 11
Shell Size - Insert 18-11
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C