MS27484P16B26P
detaildesc
MS27484P16B26P
Amphenol Aerospace Operations
Product No:
MS27484P16B26P
Description:
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Amphenol Aerospace Operations
Color Olive Drab
Series Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
Package Bulk
Features Coupling Nut, Ground, Potted
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications Aviation, Military
Shell Finish Olive Drab Cadmium over Nickel
Cable Opening 0.909" (23.09mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Insert Material -
Shell Size, MIL -
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number MS27484P16B
Number of Positions 26
Shell Size - Insert 16-26
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C