MS27473T20F39SB
detaildesc
MS27473T20F39SB
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
MS27473T20F39SB
Description:
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Silver
Series Military, MIL-DTL-38999 Series II
Package Bulk
Features Coupling Nut
Shielding Shielded
Orientation B
Termination Crimp
Applications Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Finish Nickel
Cable Opening -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating -
Insert Material Thermoplastic
Shell Size, MIL G
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number MS27473T20F
Number of Positions 39
Shell Size - Insert 20-39
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C