MS27473T18B28S
detaildesc
MS27473T18B28S
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
MS27473T18B28S
Description:
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Olive Drab
Series Military, MIL-DTL-38999 Series II
Package Bulk
Features Coupling Nut
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Cable Opening -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating -
Insert Material Thermoplastic
Shell Size, MIL F
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number MS27473T18B
Number of Positions 28
Shell Size - Insert 18-28
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C