MR5JB60L0
detaildesc
MR5JB60L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MR5JB60L0
Description:
RES 0.06 OHM 5% 5W AXIAL
Tolerance ±5%
Resistance 60 mOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.330" Dia x 0.925" L (8.38mm x 23.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C