MR5FB75L0
detaildesc
MR5FB75L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MR5FB75L0
Description:
RES 0.075 OHM 1% 5W AXIAL
Package Bulk
Features Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Tolerance ±1%
Resistance 75 mOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.330" Dia x 0.925" L (8.38mm x 23.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C