MR3FK10L0
detaildesc
MR3FK10L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MR3FK10L0
Description:
RES 0.01 OHM 1% 3W AXIAL
Series MR
Package Tape & Reel (TR)
Features Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Tolerance ±1%
Resistance 10 mOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.560" L (5.21mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C