MR10JB20L0
detaildesc
MR10JB20L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MR10JB20L0
Package:
Axial
Description:
RES 0.02 OHM 5% 10W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series MR
Package Bulk
Features Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Tolerance ±5%
Resistance 20 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.475" Dia x 1.925" L (12.07mm x 48.90mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C