MPR5KB50L0
detaildesc
MPR5KB50L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MPR5KB50L0
Description:
RES 0.05 OHM 10% 5W RADIAL
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±10%
Resistance 50 mOhms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.551" L x 0.197" W (14.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±350ppm/°C