
Samtec Inc.
Product No:
MMS-108-02-F-SV
Manufacturer:
Package:
-
Manufacturer Standard Lead Time:
6 Weeks
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 8POS 0.079 GOLD SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$3.287
$3.287
10
$2.98395
$29.8395
100
$2.62903
$262.903
500
$2.234666
$1117.333
1000
$1.906042
$1906.042
5000
$1.70887
$8544.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | MMS |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.177" (4.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | MMS-108 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 3.9A per Contact |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.00µin (0.076µm) |