MKT1822410405G
detaildesc
MKT1822410405G
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKT1822410405G
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKT1822
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.1 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C