MKT1822410105V
detaildesc
MKT1822410105V
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKT1822410105V
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 1KVDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKT1822
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.1 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C