MKT1820468406
detaildesc
MKT1820468406
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKT1820468406
Description:
CAP FILM 0.68UF 20% 400VDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKT1820
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.68 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C