MKT1820333105
detaildesc
MKT1820333105
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKT1820333105
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 1KVDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKT1820
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.033 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C