Home / Film Capacitors / MKP386M610085YT3
MKP386M610085YT3
detaildesc
MKP386M610085YT3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP386M610085YT3
Description:
CAP FILM 10UF 5% 850VDC SCREW
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP386M
Package Bulk
Ratings -
Features Low ESR
Tolerance ±5%
Capacitance 10 µF
Termination Screw Terminals
Applications Snubber
Lead Spacing -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Rectangular Box
Product Status Active
Size / Dimension 2.283" L x 1.378" W (58.00mm x 35.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 850V
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5 mOhms