Home / Film Capacitors / MKP386M447125JT7
MKP386M447125JT7
detaildesc
MKP386M447125JT7
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP386M447125JT7
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 1.25KVDC SCRW
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP386M
Package Bulk
Ratings -
Features Low ESR
Tolerance ±5%
Capacitance 0.47 µF
Termination Screw Terminals
Applications Snubber
Lead Spacing 0.433" (11.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Rectangular Box
Product Status Active
Size / Dimension 1.319" L x 0.866" W (33.50mm x 22.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 550V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) 1.201" (30.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 11 mOhms