Home / Film Capacitors / MKP385E51240KKM2T0
MKP385E51240KKM2T0
detaildesc
MKP385E51240KKM2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385E51240KKM2T0
Description:
CAP FILM 1.2UF 10% 400VDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP385e
Package Tray
Ratings AEC-Q200
Features High Temperature
Tolerance ±10%
Capacitance 1.2 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.909" (23.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10 mOhms