Home / Film Capacitors / MKP385633025JPI4T0
MKP385633025JPI4T0
detaildesc
MKP385633025JPI4T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385633025JPI4T0
Description:
CAP FILM 33UF 5% 250VDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP385
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 33 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C