Home / Film Capacitors / MKP385416025JFI2B0
MKP385416025JFI2B0
detaildesc
MKP385416025JFI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385416025JFI2B0
Description:
CAP FILM 0.16UF 5% 250VDC RADIAL
Series MKP385
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.16 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C