Home / Film Capacitors / MKP385416025JD02G0
MKP385416025JD02G0
detaildesc
MKP385416025JD02G0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385416025JD02G0
Description:
CAP FILM 0.16UF 5% 250VDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP385
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.16 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C