Home / Film Capacitors / MKP385413250JPP2T0
MKP385413250JPP2T0
detaildesc
MKP385413250JPP2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385413250JPP2T0
Description:
CAP FILM 0.13UF 5% 2.5KVDC RAD
Series MKP385
Package Tray
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.13 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.634" L x 0.709" W (41.50mm x 18.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 900V
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C