Home / Film Capacitors / MKP385413125JIP2T0
MKP385413125JIP2T0
detaildesc
MKP385413125JIP2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385413125JIP2T0
Description:
CAP FILM 0.13UF 5% 1.25KVDC RAD
Series MKP385
Package Tray
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.13 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) 0.768" (19.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C