Home / Film Capacitors / MKP385411016JCM2B0
MKP385411016JCM2B0
detaildesc
MKP385411016JCM2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385411016JCM2B0
Description:
CAP FILM 0.11UF 5% 160VDC RADIAL
Series MKP385
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.11 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 110V
Voltage Rating - DC 160V
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C