Home / Film Capacitors / MKP385410125JI02W0
MKP385410125JI02W0
detaildesc
MKP385410125JI02W0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385410125JI02W0
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 1.25KVDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP385
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.1 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C