Home / Film Capacitors / MKP385343125JFM2B0
MKP385343125JFM2B0
detaildesc
MKP385343125JFM2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385343125JFM2B0
Description:
CAP FILM 0.043UF 5% 1.25KVDC RAD
Series MKP385
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.043 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C