Home / Film Capacitors / MKP385320040JB02G0
MKP385320040JB02G0
detaildesc
MKP385320040JB02G0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385320040JB02G0
Description:
CAP FILM 0.02UF 5% 400VDC RADIAL
Series MKP385
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.02 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C