Home / Film Capacitors / MKP385275250JIP2T0
MKP385275250JIP2T0
detaildesc
MKP385275250JIP2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385275250JIP2T0
Description:
CAP FILM 7500PF 5% 2.5KVDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP385
Package Tray
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 7500 pF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 900V
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C