Home / Film Capacitors / MKP383222063JCM2B0
MKP383222063JCM2B0
detaildesc
MKP383222063JCM2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383222063JCM2B0
Description:
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP383
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 2200 pF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C