Home / Film Capacitors / MKP1848622094Y5
MKP1848622094Y5
detaildesc
MKP1848622094Y5
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1848622094Y5
Description:
CAP FILM 22UF 5% 900VDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1848 DC-Link
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Features Low ESR
Tolerance ±5%
Capacitance 22 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 2.264" L x 0.984" W (57.50mm x 25.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 900V
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10 mOhms